Po zaškrtnutí položky, o kterou máte zájem, se Vám po kliknutí na políčko hledat zobrazí zadané akce v regionu okresů:
Pokud chcete hledat v jiném okrese, kraji nebo městě, pak přejděte přímo na web: www.akce.cz nebo www.turistika.cz
V interiéru kostela se skrývá pozoruhodná kaple sv. Kateřiny, která je skvostem raně gotické architektury. Její stěny byly na začátku 15. století vyzdobeny nástěnnými malbami s vyobrazením Ukřižování, výjevů z legendy o sv. Kateřině a kůru čtyřiadvaceti andělů, hrajících na rozmanité hudební nástroje. Renesanční zvonice - jednou z největších a nejznámějších pozoruhodností kouřimské zvonice je způsob zavěšení zvonů na principu vysokého točení. Zvony jsou zavěšeny v poloze srdcem vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním na pedály. Dnes jsou používány pouze několikrát v roce při svátečních příležitostech.
VíceMuzeum Kouřimska nabízí návštěvníkům tři stálé expozice. První expozice "Staroslovanská Kouřim" je zaměřena na prezentování unikátních archeologických nálezů ze slovanského hradiště Stará Kouřim. Návštěvník se zde může díky trojrozměrným modelům seznámit s vývojem hradiště od jeho vzniku až do 10. století, kdy bylo opuštěno a nahrazeno novým opevněním na ostrožně sv. Jiří. Kromě keramiky jsou zde k vidění hrobové nálezy vyzvednuté na knížecím pohřebišti v blízkosti jezírka "Libuše" - především zbraně a šperky ovlivněné tehdejší evropskou módou. Druhá expozice "Středověká Kouřim a Kouřimsko" představuje vývoj města a jeho okolí ve středověku. Interiéry místností se stylizovanými architektonickými prvky posilují dojem návštěvníka, že se skutečně nachází v dobách dávno minulých. Začátek je věnován období raného středověku (od konce 10.století do roku 1250). Dokladem této doby jsou vystavené předměty denní potřeby objevené při archeologických výzkumech - keramika, železné a kostěné nástroje, mince, obchodní vážky atd. Součástí expozice jsou i fotografie s ukázkami dobové architektury, model kostela sv. Prokopa v Záboří nad Labem nebo kopie plastiky "kouřimských lvů", která snad původně byla součástí kazatelny nebo křtitelnice. Druhá část expozice je věnována vzniku a rozvoji královského města Kouřim (1250 až 1450). Dominantou výstavního sálu je interaktivní model středověké Kouřimi v podobě kolem roku 1400. Vystavené exponáty znatelně ukazují rozdíly mezi jednotlivými sociálními vrstvami - venkov, město, šlechta a církev. Návštěvníka zaujmou hlavně keramické kachle, skleněné číše a poháry, fragmenty architektonických článků a především kopie dnes již nezvěstné madony z kostela v Tismicích. Třetí expozice „Historická Kouřim a kouřimský kraj“ se zabývá dějinami kraje a města od 16. století do poloviny 19. století. Její autoři se pokusili netradiční formou instalace zobrazit a popsat v obecnější i konkrétnější rovině historický vývoj regionu v různých společenských vrstvách (město, církev a šlechta) a pomocí architektonických a výtvarných prvků podtrhnout dojem z vnímání interiérů. Velký důraz je kladen především na exponáty, které pocházejí výhradně ze sbírek RMK a jeho poboček. Tématicky, chronologicky i prostorově se expozice člení na tři části – renesanci a ranný barok, období vrcholného baroka a 1. polovinu 19.století. Nechybí ani stylizovaný měšťanský interiér 1. poloviny 19. století, vybavený originálním nábytkem a dalšími umělecko-řemeslnými předměty a obrazy, dokumentujícími nejen vkus a dobový styl bydlení, ale i řemeslnou zručnost našich předků. Mimo tuto posloupnost stojí unikátní instalace „pohřebního koutu“ stylizovaného do doby vrcholného baroka, která je doprovázena cyklem osmi barokních mariánských obrazů. Solitérem je také přednáškový sál, který je stylizován do podoby galerie barokního malířství a sochařství.
VíceRekonstrukce pokoje básníka, novináře a politika Josefa Svatopluka Machara, rodáka z Kolína. Objekt nejstarší kolínské školy. Expozice "Bitva u Kolína" připomíná příčiny a průběh jednoho z nejznámějších konfliktů tzv. sedmileté války. Střetnutí armády pruského krále Fridricha II. a vojsk habsburské monarchie se odehrálo nedaleko Kolína dne 18. června 1757. V expozici jsou nainstalovány palné a chladné zbraně z výzbroje obou armád, portréty historických osobností, kopie dobových plánů bitvy a obrazy, které umělecky ztvárňují bojové scény u Kolína.
VíceProhlídka s krátkým výkladem trvá 15 minut, součástí prohlídky je návštěva galerie Šatlava.
VíceBitva u Lipan a ohlasy husitství. Antické starožitnosti Josefa Zounka. Slovanská hradiště v Pošembeří.
VíceTylův rodný dům nesl původní název „Dům u zlatého hřebene“ a stával v bývalé Čáslavské, dnešní Tylove ulici. Z původní podoby se zachovaly pouze gotické základy, protože jeho dnešní podoba vznikla po velkém požáru Kutné Hory v roce1823. Na průčelí domu je od roku 1862 instalován medailónový reliéf Tylova poprsí pripomínající, že se zde 4. února 1808 narodil Josef Kajetán Tyl, spisovatel, dramatik a tvůrce textu české národní hymny „Kde domov můj“. V budově je umístěna expozice věnovaná životu a dílu této významné osobnosti českého národního obrození.
VíceMěšťanská kultura a život v 17.–19. století.
VíceVše o pěstování tabáku, továrně na výrobu cigaret v Kutné Hoře. Modely, stroje a předměty, které se vážou k výrobě, informace o firmě Philip Morris. Refektář bývalého cisterciáckého kláštera s kaplí od J. B. Santiniho.
Více1. okruh: Výstava Město stříbra je umístěna v přízemí a 1. patře Hrádku a nachází se zde expozice Geologický vývoj kutnohorského regionu, objev stříbra, vznik města, svět stříbrné šlechty, mincovní pokladnice a kaple. 2. okruh: Výstava Cesta stříbra se nachází ve sklepních prostorách Hrádku a obsahuje důlní stroje, středověké důlní dílo, ukázky technologie dolování, model štoly, havířské osady, mincovnu. Komnata pana Jana Smíška - nová expozice, která doplňuje autentický prostor replikou zařízení honosné obytné místnosti patricijské rodiny na přelomu 15. a 16. století.
Více