Po zaškrtnutí položky, o kterou máte zájem, se Vám po kliknutí na políčko hledat zobrazí zadané akce v regionu okresů:
Pokud chcete hledat v jiném okrese, kraji nebo městě, pak přejděte přímo na web: www.akce.cz nebo www.turistika.cz
Kostnice je podzemní kaplí Hřbitovního kostela Všech Svatých. Je mimořádně podobná podzemní kapli na jeruzalémském poli Hakeldama, kam byli pohřbíváni zemřelí poutníci. Poté, co podle pověsti jeden ze sedleckých opatů, který do Jeruzaléma cestoval s diplomatickým poselstvím, přivezl z hakeldamského pole hrst hlíny a rozprášil ji na klášterním hřbitově, stal se tento hřbitov takzvaným Svatým polem, nejstarším ve střední Evropě. To vyvolalo zájem o pohřeb v Sedlci a tak se sedlecký hřbitov začal rozrůstat. Po morové ráně roku 1318 zde bylo pochováno na 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. V roce 1421 byly objekty sedleckého kláštera zasaženy požárem založeným husity, požár částečně zasáhl také stavbu hřbitovního kostelíka. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid. Když v roce 1784 císař Josef II. rušil kláštery, zanikl i sedlecký klášter a hřbitovní kostelík se dostal do držení rodu Schwarzenberků z Orlíka. Jejich stavební mistr František Rint z České skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek ze zmíněných pyramid. Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Doplnil výzdobu Schwarzenberským erbem a do výzdoby zakomponoval i své jméno. Proto bývá považován za původního autora tohoto vyjímečného uspořádání lidských ostatků.
VíceVýstava je svým obsahem zaměřena na architektonickou přeměnu empírové vojenské pevnosti v moderní metropoli východních Čech. Architektonický vývoj je doplněn o další oblasti, kterými byl Hradec Králové proslulý a jedinečný. Stěžejními exponáty jsou dva unikátní modely – první, vytvořený fotografem a muzejním kustodem Františkem Žaloudkem, zachycující podobu pevnostního Hradce Králové v roce 1865, a druhý, zhotovený studenty a pedagogy fakulty architektury ČVUT v Praze, který zaznamenal vzhled města v roce 2000. Tak výrazné architektonické změny, kterými prošel Hradec Králové, prodělalo jen málo českých měst.
VícePrusko-rakouská bitva patří k největším bitvám 19. století. Na zdejším bojišti zůstalo téměř 8 000 mrtvých a více než 23 000 raněných vojáků. Areál historického bojiště je významný i výjimečnou koncentrací více než 460 pomníků, pohřebišť i symbolických památníků.
VíceGalerie Rondo vás od roku 1993 seznamuje s díly současných českých výtvarníků – obrazy, grafika, sochy, sklo, keramika, fotografie – především z východočeského, severočeského, středočeského kraje a Prahy. V přízemí naší kamenné galerie je pro vás připravena široká nabídka uměleckých děl.
VíceStálá expozice je sestavena ze soch, obrazů a grafických listů, které umělec daroval Královéhradeckému kraji.
VíceLoreta byla původně projektovaná jako piaristický klášter a byla postavena v letech 1717–1940 Kinskými. V roce 2002 po nákladné rekonstrukci byla otevřena jako muzeum s expozicí historie Chlumecka a výstavou zemědělských strojů. Obsahuje expozice dějin města Chlumce n.C., ostrostřelectví, připomínky selských bouří 1775, ze selského hospodářství, selské jizby, měšťanského interiéru, cechů a řemesel, slavných rodáků, školství, sportu, legionářů, zbraní atd.
VíceVýstavka historických zařizovacích, hospodářských a řemeslnickcýh předmětů z přelomu 19. a 20. století.
VíceV expozici jsou vystaveny exponáty, které zachycují průřez jeho tvorbou od prvních dětských děl až po současnost. Mimo samotné medaile (a také desítky jejich návrhů), které tvoří stěžejní část expozice, zde Mistr vystavuje i busty velkých hudebních skladatelů.
VíceExpozice uměleckého řemesla je věnována konci 19. a začátku 20. století, tedy době počátků muzea. Tehdy byla získána většina vystavených předmětů. Prohlídka sálu je koncipována jako procházka podvečerním městem s osvětlenými obchůdky a výklady, ve kterých můžete obdivovat vystavené dřevěné a kovové výrobky, módní doplňky, textilní zboží atd. Nechybí mezi nimi ani obchod se starožitnostmi.
VíceExpozice Mozaika z dějin regionu Vás seznámí s dějinami města Chrudimi neobvyklým a zajímavým způsobem. Během prohlídky prochází návštěvník temným koridorem, ve kterém postupně objevuje dvanáct prostorových scén. Jejich prostřednictvím se přenese přímo do víru událostí, které ovlivnily historii města i chrudimského regionu. Každý ze dvanácti výjevů je oživen dynamickým osvětlením a zvukovou nahrávkou. Jednotlivé scény jsou doplněny o autentické sbírkové předměty, vystavené v osvětlených vitrínách ve stěnách koridoru.
Více